Vojtěch Vítek / Pofel

Fotografický cyklus POFEL nahlíží do komunity ostravských teenagerů optikou jednoho z nich. Jeho autorem je Vojtěch Vítek, čerstvý absolvent oboru Fotograf SŠ služeb a podnikání v Ostravě-Porubě.

Pofel je slangový výraz generace Z pro příjemně strávený čas s kamarády, tak zvanými feláky (z angl. slova fellow, fella – kamarád, chlápek, chlapík nebo maník). Od něj odvozené felit je pak synonymem starší a známější varianty slova kalit nebo pařit. Je však mnohem univerzálnější, pojme totiž i významy jako něco tzv. pořešit nebo odpočívat. Sdílet tyto okamžiky prostřednictvím sociálních sítí je dnes již neodmyslitelnou součástí společenské zábavy, která rezonuje napříč generacemi. Udělat fotku na akci a okamžitě ji postnout nebo sharenout cokoli, co nás ve virtuálním prostoru zaujme, je dnes samozřejmostí. Nečiníme-li tak, jako bychom ani nebyli. Ovšem v rovinách našeho vlastního prožívání se přemíra našich fotografických záznamů stává spíše jen plochým sdělením než skutečným sdílením. 

Vojtěch Vítek fotografuje na akcích už čtvrtým rokem. Nezávazně a bez výraznějších uměleckých ambicí. Jeho fotografie jsou jen vedlejším produktem pofelů a skutečnost, že někdy volí také analogovou cestu, se onen akt sdílení odsouvá někam do neurčita – dokud se film nenafotí a nevyvolá, fotografie nenazvětšují nebo alespoň nenaskenují. Čekání se ale v tomto kontextu povětšinou vyplácí a s odstupem času také nezřídka poodkrývá nejen nové souvislosti, ale také postupný vývoj, který jinak prostě získat nelze. Ve svém výstavním cyklu představuje Vítek pozoruhodný záznam nočního života ostravských teenagerů i tekno komunity, s jejímž životním stylem se autor ztotožňuje. Černobílý filmový materiál nejenže v tomto případě podtrhuje autentičnost Vítkovy práce, dokonce se zdá, že mnohem zřetelněji poukazuje k tomu, co je blízké všem generacím – totiž k potřebě naplno sdílet společné chvíle, i když se zdánlivě nic zásadního neděje. 

Terezie Foldynová

Theme: Overlay by Kaira
fotogo.info